Категорія - Робітники | Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Токар 2-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р. Статус документа - 'діючий'. | |
Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Знає та застосовує у діяльності: будову і принцип роботи однотипних токарних верстатів; найменування, призначення та умови застосування найбільш розповсюджених універсальних пристроїв; будову простого і середньої складності контрольно-вимірювального інструменту; призначення і правила застосування нормального і спеціального різального інструменту; кути, правила заточування і установлення різців і свердел; основи знань про допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості (класи точності і чистоти оброблення), призначення та властивості охолоджувальних та мастильних рідин.
Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує токарне оброблення деталей за 12 - 14-м квалітетами (5 - 7-м класами точності) на універсальних токарних верстатах з застосуванням нормального різального інструменту і універсальних пристроїв та за 8 - 11-м квалітетами (3 - 4-м класами точності) на спеціалізованих, налагоджених для оброблення визначених простих та середньої складності деталей або виконання окремих операцій. Нарізає зовнішню і внутрішню трикутну та прямокутну різьбу мітчиком або плашкою. Керує токарно-центровими верстатами з висотою центрів до 2000 мм, що мають до трьох супортів, допомагає під час установлення та знімання деталей, під час промірів під керівництвом токаря вищої кваліфікації. Прибирає стружку.
Приклади робіт
Балони і фітинги - токарне оброблення. Болти відкидні, тримачі - повне токарне оброблення. Болти і гайки - нарізання різьби плашкою і мітчиком. Вали довжиною до 1500 мм (відношення довжини до діаметра до 12) - обдирання. Взірці таврові штабобульбового профілю N 9 - 14 - повне токарне оброблення. Вироби паперові литі - токарне оброблення. Втулки гладкі та з буртиком діаметром та довжиною до 100 мм - токарне оброблення. Гвинти з діаметром різьби до 24 мм - токарне оброблення з нарізанням різьби плашкою і мітчиком. Деталі типу втулок, кругів з неметалевих матеріалів - токарне оброблення за Н12-Н14. Диски, шайби з діаметром до 200 мм - повне токарне оброблення. Заглушки гумометалеві з діаметром до 200 мм - токарне оброблення (в складанні). Заготовки голково-платинових виробів - відрізання по довжині. Заготовки - відрізання та центрування. Кільця з діаметром до 200 мм - повне токарне оброблення. Ключі торцеві зовнішні і внутрішні - повне токарне оброблення. Коловороти і клупи - повне токарне оброблення. Кришки прості з діаметром до 200 мм - повне токарне оброблення. Ливники пресованих деталей - відрізання. Мітчики, розгортки, свердла - підрізання торця та обточування шийок під зварювання. Наконечники перехідні нескладної форми - повне токарне оброблення. Отвори глибиною до 20 діаметрів свердла - свердління. Привариші, навариші, увариші з діаметром до 200 мм - повне токарне оброблення. Пробки, шпильки - повне токарне оброблення. Стакани, півстакани з діаметром різьби до 24 мм, довжиною до 200 мм - повне токарне оброблення. Труби та патрубки з діаметром до 200 мм - підрізання торця, обточування фасок (оброблення без люнета). Фланці, маховики, шківи гладкі і для клинопасових передач, шестірні циліндричні з діаметром до 200 мм - токарне оброблення. Футорки, штуцери, косинці, трійники, ніпелі з діаметром до 50 мм - повне токарне оброблення. Шланги і рукава повітряні гальмові - обдирання верхнього шару гуми. Штифти циліндричні - токарне оброблення з припуском на шліфування.