Категорія - Робітники | Галузь - Добувна промисловість
Інструкція для посади "Електрослюсар черговий та з ремонту устаткування 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 5. Добувна промисловість", що затверджен наказом N 62 Міністерства палива та енергетики України 14.01.2000. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України. Статус документа - 'діючий'. | |
Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або підготовка безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Знає та застосовує у діяльності: призначення, технічні характеристики обслуговуваних машин, механізмів та електроапаратури, норми та обсяг їх технічного обслуговування; основи електротехніки, слюсарної і монтажної справи; будову та правила технічної експлуатації низьковольтних електроустановок; схеми первинної комутації розподільних пристроїв і підстанцій, силової розподільної мережі на дільниці; технічні вимоги до експлуатації машин, механізмів та електроапаратів; способи і прийоми оброблення металів та деталей; порядок монтажу силових електроапаратів, нескладних металоконструкцій і механізмів; інструкцію з монтажу сухих оброблень броньованих кабелів; призначення й правила користування контрольно-вимірювальними приладами та інструментом; правила виконання такелажних та стропальних робіт; правила допуску до робіт в електротехнічних установках та нагляду за іншими працюючими особами; правила надання першої допомоги; найменування та розташування гірничих виробок, а також правила пересування по них; системи та правила дії світлової, звукової й автоматичної сигналізації в шахті; правила приймання та подавання звукових і видимих сигналів; правила биркової системи; основні правила оформлення креслень, прості геометричні побудови (ділення відрізків, кутів, кіл, проведення перпендикуляра); рознімні та нерознімні з'єднання деталей; метали та їх властивості; мастильні матеріали.
Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує монтаж, демонтаж, ремонт, випробовування й технічне обслуговування механічної та електричної частини простих машин, вузлів і механізмів, засобів сигналізації та освітлення, розподільних, абонентських кабельних і телефонних мереж, заземлення. Проводить ремонт та монтаж повітряних ліній електропередач, установок градозахисту; пересування опор ліній електропередачі, монтаж і демонтаж пересувних ЛЕП. Замінює й підключає контрольно-вимірювальні прилади: манометри, вольтметри, амперметри. Здійснює замір сили струму, напруги у ланцюгах змінного й постійного струму низької напруги; облаштування заземлювальних контурів; вулканізацію гнучких кабелів. Виконує електрогазозварювальні роботи під час ремонту та виготовлення загороджень, кожухів для машин і механізмів. Фарбує обладнання, наносить написи. Змащує обслуговуване обладнання. Відбирає проби масла та його заміняє. Проводить заряджання акумуляторних батарей, доливання та заміну електроліту; навішування сигнальних пристроїв, зміну електроламп, електричних патронів. Робить огляд та ремонт електротехнічного обладнання неавтоматизованих лампових, лазень, навантажувальних пристроїв лісового складу, поверхневих майстерень. Розбирає, збирає, промиває, випробовує, змащує, приймає, видає, здійснює профілактичний ремонт пневматичного інструменту. Виконує такелажні та стропальні роботи. Робить розмітку поверхонь, ремонт нарізних, шпонових та заклепкових з'єднань, пасових і ланцюгових передач.
Спеціалізація
У разі виконання робіт під керівництвом електрослюсаря (слюсаря) чергового з ремонту обладнання встановлювати 2 розряд.
Приклади робіт
Арматура пароводяна - набивання сальників; заміна втулок, ущільнювальних кілець; підтяжка з'єднувальних болтів на фланцях та стиках. Арматура електроосвітлювальної та сигнальної мережі низької напруги - монтаж та встановлення приладів, світильників, звукових сигнальних пристроїв, рубильників, вимикачів тощо. Апарати телефонні - ремонт. Вагонетки шахтові і для доставлення людей по гірничих виробках - заміна скатів, підшипників, зчепів, буферів; виправлення кузовів. Газоаналізатори, газовизначники типів ШІ-3, ШІ-5, АСМТ - огляд, поточний ремонт. Грохоти - заміна сит. Дробарки, вагоноперекидачі (в підземних умовах) - поточний ремонт і технічне обслуговування. Електродвигуни низьковольтні - розбирання, збирання із заміною підшипників; встановлення й підключення. Кабелі гнучкі та броньовані - прокладання, підвішування, кріплення, сухе оброблення кабелів низької напруги. Конвеєри - заміна роликів, роликоопор, електродвигунів, редукторів, барабанів приводних і натяжних головок; регулювання натягу стрічки та ланцюгів. Конвеєри скребкові - монтаж, демонтаж. Машини навантажувальні - заміна шківів, пальців; кріплення канатів. Машини навантажувально-доставні - розбирання ведучих мостів; регулювання зазорів головної передачі блокового редуктора; зняття й промивання баків гідравліки, нейтралізації та палива. Насоси - заміна втулок, з'єднувальних пальців муфт; набивання сальників; встановлення та кріплення запобіжних щитків; перевірка справності заземлення; приєднання трубопроводів; підключення електродвигунів; технічне обслуговування. Перекидачі, живильники, штовхачі, стаціонарні водозливні установки, вибійні молотки, перфоратори, гідромонітори - монтаж, демонтаж, ремонт, технічне обслуговування. Пробовідбірники - заміна ланцюга й ковша. Пускачі типу ПМ - ремонт із заміною контактів та котушок. Світильники, інтерферометри шахтові, респіратори - ремонт. Станції повітряно-канатних доріг - технічне обслуговування; встановлення роликів та шківів для направлення тягового каната. Трубопроводи діаметром до 6" - прокладання; виготовлення, встановлення опор; заміна окремих секцій та запірної арматури. Трубопроводи для виробництва закладних робіт - монтаж, демонтаж, ремонт. Установки бурові першого класу для буріння геологорозвідувальних свердловин на тверду корисну копалину - ремонт, технічне обслуговування. Щитки освітлювальні, рубильники та контакти магнітних пускачів - ремонт.