Категорія - Робітники | Галузь - Виробництво та розподілення електроенергії
Інструкція для посади "Електрослюсар з ремонту електричних машин 5-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62. Виробництво та розподілення електроенергії. (Із змінами та доповнення, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 вересня 2003 року N 462), (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства палива та енергетики N 196 від 08.04.2009)", що затверджен наказом Міністерства палива та енергетики України 16.03.2001 N 19. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України. Статус документа - 'діючий'. | |
Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електричних машин 4 розряду - не менше 1 року.
Знає та застосовує у діяльності: особливості конструкції турбогенераторів, синхронних компенсаторів, перетворювачів та інших допоміжних пристроїв; прийоми робіт і послідовність операцій з розбирання, ремонту і складання електричних машин великих потужностей за типовою номенклатурою; пристрої теплового контролю і автоматики, протипожежні пристрої; апаратуру газомасляної системи турбогенераторів з водневим охолодженням; устаткування для забезпечення воднем електростанцій; норми випробувань електричної міцності ізоляції електричних машин; прийоми робіт з виймання і введення роторів генераторів; прийоми робіт із часткового й повного перемотування статорних і роторних обмоток; способи центрування і балансування електричних машин; прийоми особливо складних такелажних робіт під час ремонту електричних машин будь-якої потужності; порядок організації і роботи бригади; нормування.
Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує розбирання, ремонт і складання, реконструкцію електричних машин постійного і змінного струму, поточний і капітальний ремонт за типовою номенклатурою електричних машин всіх конструкцій з повітряним, водневим і водяним охолодженням, зокрема, реконструкцію системи охолодження обмоток статорів і роторів, перешихтування активної сталі тощо. Здійснює слюсарну обробку деталей за 6 - 7 квалітетами (1 - 2 класами точності) з підгонкою і доводкою, ремонт і реконструкцію струмопроводів. Ремонтує і проводить заміну контактних кілець і колекторів. Перевіряє вал на прогинання і спрацювання шийок, центрування валів агрегатів. Виконує складання і налагодження випробувальних установок, посадку деталей у гарячому стані, складний ремонт такелажу та ремонтних пристроїв. Керує такелажними операціями, пов'язаними із розбиранням вузлів електричних машин. Виконує такелажні роботи з переміщення, складання, розбирання і установлення особливо складних і відповідальних вузлів, деталей і елементів устаткування.
Приклади робіт
Генератори з водневим охолодженням - перевірка газощільності і ущільнення статора. Диски упорні вала ротора - обробляння спеціальними пристроями (шліф-машинами), приймання якості робіт після проточування. Ізоляція обмоток статора і ротора - вимірювання опору постійному струму. Колектори збуджувачів - перепаювання півників. Напівмуфти - посадка на вал генератора з гарячим запресуванням. Підшипники генераторів і збуджувачів - перевірка стану ізоляції. Сталь активна розточки статорів - огляд, ремонт і ущільнення. Секції статорні генераторів - паяння в лобових частинах фосфористомідним припоєм із застосуванням електропаяльних ключів. Статори турбогенераторів 500 тис.кВт і вище - заміна верхнього пошкодженого стрижня. Система коронуючих електродів електрофільтрів - центрування коронуючих електродів відносно осаджувальних. Струмопроводи - усунення течі і ремонт для всіх типів генераторів. Турбогенератори типу ТВ-2-100-2 - установлення немагнітних вставок на кронштейни статора. Турбогенератори потужністю до 300 тис.кВт - повне переклинювання пазів обмотки статора, типовий ремонт з виведенням ротора і зняттям бандажів.