Категорія - Робітники | Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Терміст 2-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р. Статус документа - 'діючий'. | |
Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Знає та застосовує у діяльності: будову полуменевих та електричних печей (камерних, шахтних) та допоміжних механізмів однотипних ванн; основи знань про зміни в структурі металів, які відбуваються під час термооброблення; послідовність прийомів гартування, відпуску, нормалізації та відпалу; марки металів, які обробляє, та їх основні фізичні властивості; правила користування приладами для вимірювання температури та міцності металу; місткість печей, які обслуговує; склад охолоджувальних рідин та правила їх застосування; правила завантаження деталей в печі і розвантаження їх; правила поводження з воднем і азотом в рідкому і газоподібному стані та зберігання їх; рецептуру і способи готування обмазок для обмурування ємностей відпалу відливок; кольори мінливості та температуру, яка їм відповідає; способи охолодження сталі різних марок; способи відпуску деталей після гартування; правила керування підіймально-транспортним устаткуванням та правила стропувальних робіт.
Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує термічне оброблення (гартування, відпуск, відпал, нормалізація) за установленим технологічним процесом режимом різних заготовок, простих деталей, пружин і інструменту з вуглецевих та легованих сталей, кольорових металів та їх сплавів в полуменевих та електричних печах і термоколодязях в різному охолоджувальному середовищі. Виконує термічне оброблення простих та середньої складності деталей з вуглецевих, низьколегованих і спеціальних легованих сталей на автоматичних пристроях. Обмуровує ящики, ємності та замазує зазори в печі. Готує та завантажує печі, термоколодязі та вивантажує з них пакети, контейнери, деталі після термічного оброблення. Регулює подавання палива, усуває неполадки в роботі печей. Відпалює кольорові метали та їх сплави у водневому середовищі. Виконує термічне оброблення складних деталей та інструменту під керівництвом терміста вищої кваліфікації. Виконує термічне оброблення деталей простої конфігурації в свинцевих, ціанистих, селітрових та соляних ваннах різних конструкцій. Завантажує та вивантажує деталі з ванн. Керує підіймально-транспортним устаткуванням з підлоги, стропує вантажі для їх піднімання та переміщення.
Приклади робіт
Болти, гайки, штифти, шайби - гартування, відпуск, відпал. Важілі, виделки - гартування та відпуск. Волоски для годинників - термічне оброблення. Втулки для кондукторів, малогабаритні валики, гладилки, ключі гайкові, молотки, борідки, пробійники, креслярки - гартування, відпуск. Державки для різців, зубила, стамески, викрутки - гартування та відпуск. Деталі прості з вуглецевих та низьколегованих сталей з масою до 2 т - гартування, відпуск. Деталі простих згинальних штампів - гартування. Заготовки масою до 5 т з вуглецевих та низьколегованих сталей - відпал, нормалізація. Кулачки патронів верстатів - гартування. Кулі, ролики підшипників - гартування, відпуск. Листи покрівельної сталі - відпал. Мітчики, розгортки, свердла довжиною до 200 мм - гартування, відпуск, правка. Муфти кулачкові - нормалізація. Напилки та рашпілі - відпуск хвостовиків. Плоскогубці комбіновані, круглогубці, гострозубці - гартування та відпуск. Поковки зчіпних пальців колісних пар паровозів, півкільця ущільнювальні моторно-осьових підшипників тягових моторів тепловоза, кільця п'ятників рами та підп'ятників візків тепловоза - нормалізація. Рейки - гартування кінців в гартувальному апараті. Ролики, кільця тракторні - гартування. Хрестовини та осердя стрілочних переводів суцільнолиті - термічне оброблення. Центри токарні - гартування. Шаблони довжиною до 100 мм - гартування. Шестірні малогабаритні - гартування, нормалізація. Шпильки різні - гартування і відпуск.