Категорія - Робітники | Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Котельник 2-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р. Статус документа - 'діючий'. | |
Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Знає та застосовує у діяльності: основні відомості про будову та принцип дії котлів та ємностей, які працюють під тиском; марки матеріалів та труб, які застосовують в котлобудуванні; прийоми складання, перевірки та правки деталей та вузлів котельного устаткування; технічні вимоги до складання вузлів та виробів; будову устаткування, яке обслуговує, та робочого інструменту; способи з'єднання деталей під клепання та зварювання; способи клепання під обтискання та потайними заклепками; механічні властивості металів під час вальцювання та гнуття в холодному та гарячому стані; припуски для гарячого та холодного вальцювання; призначення та умови застосування пристроїв та інструменту для вальцювання, правки, згинання та свердління, технологічну послідовність правки; правила розмічання листового металу; основні відомості про допуски та посадки, квалітети та параметри шорсткості (класи точності та чистоти оброблення); види та властивості набивально-ущільнювальних та прокладних матеріалів; прийоми слюсарного оброблення деталей; правила та прийоми стропування котельного устаткування під час такелажних робіт.
Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує слюсарне оброблення простих деталей. Готує набивально-ущільнювальні матеріали, просочує їх, промазує тощо для деталей та вузлів котельного устаткування. Розбирає та складає прості вузли котельного устаткування, зачищає поверхні деталей під лудіння та паяння, заправляє робочий інструмент. Нагріває заклепки та подає їх для клепання. Бере участь в роботах з переміщення вузлів контрольного устаткування. Виконує більш складні роботи з ремонту та оброблення вузлів та деталей котельних агрегатів під керівництвом котельника вищої кваліфікації. Виконує прості слюсарні роботи з виготовлення деталей котельного устаткування. Виготовляє прості деталі котельного устаткування з сортового листового металу із застосуванням спеціальних шаблонів та пристроїв. Свердлить та розгортає отвори переносним механізованим інструментом. Виконує гаряче та холодне клепання на клепальних верстатах, пресах, пневматичними молотками або вручну швів наливних посудин та апаратів, які призначені для роботи під тиском до 300 кПа (3 атм.). З'єднує деталі та вузли паянням, болтами та холодним клепанням. Вальцює, править та гне на різних вальцях та пресах деталі з листового металу товщиною до 10 мм в холодному стані та до 20 мм - в гарячому стані. Вальцює краї з послідовним виправлянням за лінійкою та шаблоном. Править вручну на плиті в холодному та гарячому стані нескладні деталі та вироби з прокатного та іншого металу за шаблоном, косинцем та за лінійкою з допустимим зазором понад 1 до 2 мм на довжині 1 м. Прихвачує зварюванням нескладні вузли з вуглецевої сталі під час складання. Ріже котельні труби з обробленням їх торців та зніманням задирок. Установлює просту котельну апаратуру.
Приклади робіт
Вагонетки шахтні - клепання ден. Заглушки та фланці - підбирання прокладок, установлення. Заклепки - відрубання. Зольники, колони, крани, рами, труби - клепання ручне або пневматичне. Камери екрану, пароперегрівачі та економайзери - установлення люків та отворів. Кільця з квадратного або кутового металу - гнуття з доводкою вручну. Кронштейни прості та підвісні - виготовлення. Листи димових камер - гнуття на вальцях. Піддони - гнуття листів. Трапи трубчасті - виготовлення та установлення. Труби економайзерів - складання плавників з трубами під зварювання. Циліндри з листового металу діаметром до 1500 мм - гнуття з правкою. Щити повітряної ізоляції - виготовлення та складання.