Категорія - Професіонали | Галузь - Реклама та реставраційні роботи. Розділ 'Реставраційні роботи'
Інструкція для посади "Художник-реставратор станкового темперного живопису I категорії", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 86. Реклама та реставраційні роботи. Розділ 'Реставраційні роботи'", що затверджен наказом Міністерства культури і мистецтв України 05.10.2000 р. N 492. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України. Статус документа - 'діючий'. | |
Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова вища художня освіта за спеціальністю художник-реставратор (магістр, спеціаліст або бакалавр). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 4 років, бакалавра - не менше 6 років. Повна або базова художня, мистецтвознавча або технічна, пов'язана з технологією реставраційного процесу вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 6 років, бакалавра - не менше 8 років. Повна або базова, крім художньої, мистецтвознавчої або технічної, пов'язаної з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи: для магістра, спеціаліста - не менше 8 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 10 років.
Знає та застосовує у діяльності: техніку та технологію, стилістичні особливості пам'яток, матеріалів та способів їх використання для ведення реставраційних робіт з урахуванням особливостей експонатів; основні методи реставрації монументального, станкового, темперного та олійного живопису, графіки, декоративного та ужиткового мистецтва, скульптури; принципи датування та атрибуції; результати старіння матеріалів, що застосовуються в реставрації; причини, що спричиняють руйнування експонатів; основні види лабораторних досліджень в процесі виявлення причин та характеру руйнувань.
Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує нескладні, середньої складності, значної та особливо значної складності реставраційні та консерваційні роботи на творах високої художньої та історичної цінності, а також на унікальних творах мистецтва відповідно до завдань і методики, розробленої та затвердженої реставраційною радою. Розробляє методику проведення реставраційних робіт, добирає матеріали для їх проведення, забезпечує досконале документування процесу реставраційних робіт, складає описи ушкоджень об'єкту, результатів його дослідження, методів і матеріалів, що застосовуються в процесі реставраційних робіт, а також фотографування до початку робіт, в процесі та після закінчення реставрації. Визначає види руйнувань, складає, проводить детальний огляд та складає опис стану схоронності об'єкту, що реставрується, виявляє його первісний вигляд, визначає історію змін, установлює на підставі результатів хімічних, фізичних та біологічних досліджень причини та характер пошкоджень. У процесі реставрації творів живопису здійснює укріплення основи, грунту та фарбової поверхні, а також видалення пізніших нашарувань, що приховують або перекручують авторський живопис. Готує спеціальні реставраційні клеї, мастики, суміші тощо. Інструктує фотографів щодо документальної фотофіксації окремих процесів реставраційних робіт. Проводить обстеження музейних фондів та експозицій. Консультує зберігачів фондів щодо норм і правил зберігання експонатів. Керує роботою стажерів, надає допомогу науковим співробітникам, які вивчають експонати, що підлягають реставрації.
Спеціалізація
Виконує консерваційно-реставраційні роботи станкового темперного живопису. Виконує дезінфекцію живопису, враженого плісенними грибами, та дезінсекцію дерев'яної основи, враженої деревоточцем. Виконує зміцнення зв'язку фарбового шару та ґрунту, левкасу з паволокою, товстого левкасу без паволоки з основою. Вкладає здіймання (із зламами левкасу та фарбового шару з осипаннями) та добирає за малюнком розсипані фрагменти. Усуває старі профілактичні заклейки із цупкого паперу або газети, зроблені на жовтку, білку, столярному клеї тощо. Зміцнює деревину. Очищає від поверхневого забруднення живопис та позолоту без захисного шару. Усуває потемнілу оліфу або лак та неавторські фарбові нашарування. Доповнює фрагменти втраченого левкасу та відновлює форму рельєфу. Тонує реставраційний левкас, покриває захисним шаром. Виконує розшарування. Виконує розшарування неавторських записів та перенесення їх на нову основу. Робить копії-реконструкції в техніці оригіналу. Доповнює фрагменти втраченого живопису з відновленням елементів малюнка. Розробляє проекти реставрації творів з фрагментів, що збереглися. Виконує копії-реконструкції на окремих дошках у техніці оригіналу.