Інструкція для посади "Практичний психолог I категорії", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 80. Соціальні послуги. (Із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики N 274 від 24.07.2006 р.)", що затверджен наказом Міністерства праці та соціальної політики України 14.10.2005 р., N324. Статус документа - 'діючий'. | |
Передмова до посадової інструкції
0.1. Документ набирає в чинності з моменту затвердження.
0.2. Розробник документу: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.
0.3. Документ узгоджений: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.
0.4. Періодична перевірка даного документу здійснюється з інтервалом, що не перевищує 3 роки.
1. Загальні положення
1.1. Посада "Практичний психолог I категорії" відноситься до категорії "Професіонали".
1.2. Кваліфікаційні вимоги - повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за фахом - не менше 5 років, у тому числі за професією практичного психолога - не менше 3 років.
1.3. Знає та застосовує у діяльності:
- Закон України "Про освіту";
- стандартні правила забезпечення рівних можливостей для інвалідів;
- Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів";
- законодавчі й нормативно-правові акти та документи з питань навчання і виховання дітей та молоді;
- знання в обсязі вищої освіти зі спеціальності "Психологія";
- загальну, соціальну, педагогічну, дитячу вікову психологію, психологію праці, психодіагностики, психотерапії, психопрофілактики, психогігієни, організації освіти, психологію управління;
- форми, методи, засоби ефективного навчання і виховання, діагностики й корекції психічного розвитку дитини;
- програмно-методичні матеріали й документи щодо обсягу, рівня освіти дітей, вимоги до нормативного забезпечення навчально-виховного процесу;
- індивідуальні характеристики вихованців та учнів, соціальні, культурні;
- психологічні та інші умови їх навчання і виховання;
- основні напрями й перспективи розвитку освіти, психолого-педагогічної науки;
- державну мову.
1.4. Практичний психолог I категорії призначається на посаду та звільняється з посади наказом по організації (підприємству/організації).
1.5. Практичний психолог I категорії підпорядковується безпосередньо _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ .
1.6. Практичний психолог I категорії керує роботою _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ .
1.7. Практичний психолог I категорії під час відсутності, заміщається особою, призначеною в установленому порядку, яка набуває відповідних прав і несе відповідальність за належне виконання покладених на нього обов'язків.
2. Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
2.1. Бере участь в організації освітнього процесу, забезпеченні всебічного особистого розвитку дітей, підлітків, молоді, зміцненні психічного здоров'я.
2.2. Виявляє причини, що утруднюють становлення особистості дитини.
2.3. Надає допомогу учням, учителям, батькам у вирішенні питань навчання та виховання дітей шляхом психодіагностики, психопрофілактики, психолого-педагогічної корекції, консультування.
2.4. Проводить психолого-педагогічну діагностику готовності дітей до освіти, допомагає у виборі освітньої установи, профілю навчання згідно з півнем індивідуального розвитку.
2.5. Планує, розробляє, упроваджує в практику розвиваючі, корекційні програми навчально-виховної діяльності з урахуванням статевих, вікових, інших особливостей дітей, веде встановлену документацію.
2.6. Сприяє пошуку, відбору, розвитку обдарованих дітей, вибору молоддю професії з упакуванням їх підготовки, здібностей.
2.7. Виявляє і обстежує вихованців, учнів, які потребують психічної корекції та психорегуляції, надає їм психолого-педагогічну підтримку.
2.8. Зберігає професійну таємницю, не розповсюджує відомості, отримані в результаті діагностичної та консультативної роботи.
2.9. Використовує нові розробки та методики діагностики, психокорекційної і психолого-профілактичної роботи.
2.10. Стверджує настановами й особистим прикладом повагу до принципів загальнолюдської моралі, батьків, жінки, культурно-національних, духовних цінностей України, країни походження, дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
2.11. Готує вихованців, учнів до життя в дусі взаєморозуміння миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами.
2.12. Додержується педагогічної етики та етичного кодексу психолога, поважає гідність дитини, захищає її від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, пропагує здоровий спосіб життя.
2.13. Здійснює первинну профілактику алкоголізму, наркоманії, інших шкідливих звичок серед дітей, підлітків.
2.14. Проводить психологічну експертизу й психолого-педагогічну корекцію асоціальної поведінки, психологічну реабілітацію неповнолітніх.
2.15. Бере участь у роботі комісії з питань соціально-правового захисту дітей, психолого-медико-педагогічної консультації.
2.16. Сприяє формуванню психологічної культури вихованців, учнів, учителів, батьків.
2.17. Консультує керівників працівників освітніх установ з питань практичного використання психології в організації навчально-виховного процесу.
2.18. Постійно вдосконалює свій професійний рівень, загальну культуру.
2.19. Знає, розуміє і застосовує діючі нормативні документи, що стосуються його діяльності.
2.20. Знає і виконує вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, дотримується норм, методів і прийомів безпечного виконання робіт.
3. Права
3.1. Практичний психолог I категорії має право вживати дії для запобігання та усунення випадків будь-яких порушень або невідповідностей.
3.2. Практичний психолог I категорії має право отримувати всі передбачені законодавством соціальні гарантії.
3.3. Практичний психолог I категорії має право вимагати сприяння у виконанні своїх посадових обов'язків і здійсненні прав.
3.4. Практичний психолог I категорії має право вимагати створення організаційно-технічних умов, необхідних для виконання посадових обов'язків та надання необхідного обладнання та інвентарю.
3.5. Практичний психолог I категорії має право знайомитися з проектами документів, що стосуються його діяльності.
3.6. Практичний психолог I категорії має право запитувати і отримувати документи, матеріали та інформацію, необхідні для виконання своїх посадових обов'язків і розпоряджень керівництва.
3.7. Практичний психолог I категорії має право підвищувати свою професійну кваліфікацію.
3.8. Практичний психолог I категорії має право повідомляти про виявлені в процесі своєї діяльності порушення і невідповідності і вносити пропозиції щодо їх усунення.
3.9. Практичний психолог I категорії має право ознайомлюватися з документами, що визначають права та обов'язки за займаною посадою, критерії оцінки якості виконання посадових обов'язків.
4. Відповідальність
4.1. Практичний психолог I категорії несе відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання покладених цією посадовою інструкцією обов`язків та (або) невикористання наданих прав.
4.2. Практичний психолог I категорії несе відповідальність за недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
4.3. Практичний психолог I категорії несе відповідальність за розголошення інформації про організацію (підприємство/установу), що відноситься до комерційної таємниці.
4.4. Практичний психолог I категорії несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання вимог внутрішніх нормативних документів організації (підприємства/установи) та законних розпоряджень керівництва.
4.5. Практичний психолог I категорії несе відповідальність за правопорушення, скоєні в процесі своєї діяльності, в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
4.6. Практичний психолог I категорії несе відповідальність за завдання матеріального збитку організації (підприємству/установі) в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
4.7. Практичний психолог I категорії несе відповідальність за неправомірне використання наданих службових повноважень, а також використання їх в особистих цілях.