Інструкція для посади "Кінооператор-постановник I категорії", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 82. Виробництво та розповсюдження кіно- і відеофільмів", що затверджен наказом Міністерства культури і мистецтв України 25.10.2004 N729. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Статус документа - 'діючий'. | |
Передмова до посадової інструкції
0.1. Документ набирає в чинності з моменту затвердження.
0.2. Розробник документу: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.
0.3. Документ узгоджений: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.
0.4. Періодична перевірка даного документу здійснюється з інтервалом, що не перевищує 3 роки.
1. Загальні положення
1.1. Посада "Кінооператор-постановник I категорії" відноситься до категорії "Фахівці".
1.2. Кваліфікаційні вимоги - повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, бакалавра - стаж роботи за професією кінооператора-постановника II категорії - не менше 2 років, створення видатних за зображальним вирішенням творів кіномистецтва, досвід зйомки фільмів підвищеної постановницької складності, новаторство, творча ініціатива, винахідливість у вирішенні художніх постановницьких завдань.
1.3. Знає та застосовує у діяльності:
- чинні державні стандарти і технічні умови;
- нормативні документи, які визначають напрями розвитку кінематографії;
- теорію і практику кінооператорського мистецтва;
- методи художнього кіноосвітлення і кінокомпозиції;
- методи комбінованих і спеціальних видів кінозйомок;
- кольорознавство, експонометрію;
- кіноматеріали, їх характеристики і технологію обробки;
- кінознімальну апаратуру;
- світлотехніку;
- засоби операторського транспорту;
- допоміжну техніку;
- історію образотворчого мистецтва;
- основи кінодраматургії, кінорежисури, історію національної і світової кінематографії;
- основи технології, організації та економіки фільмовиробництва;
- найновітніші досягнення національного і світового кіномистецтва і кінотехніки;
- правила експлуатації кінознімальної апаратури і обладнання;
- правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
1.4. Кінооператор-постановник I категорії призначається на посаду та звільняється з посади наказом по організації (підприємству/організації).
1.5. Кінооператор-постановник I категорії підпорядковується безпосередньо _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ .
1.6. Кінооператор-постановник I категорії керує роботою _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ .
1.7. Кінооператор-постановник I категорії під час відсутності, заміщається особою, призначеною в установленому порядку, яка набуває відповідних прав і несе відповідальність за належне виконання покладених на нього обов'язків.
2. Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
2.1. Реалізує засобами кінооператорського мистецтва задум всього керованого кінорежисером-постановником творчого колективу, який створює фільм.
2.2. Забезпечує спільно з ним високий художній рівень фільму та його зображальне трактування (влучні портретні характеристики всіх основних персонажів фільму, світлотональну єдність відзнятого матеріалу, а також колористичне вирішення кінокартини в цілому, фотографічну і технічну якість зображення), раціональне використання всієї операторської техніки.
2.3. Керує операторською групою, організовує її роботу.
2.4. Проводить роботу з удосконалення технології, скорочення витрат плівки, електроенергії, а також з використання резервів і запобігання операторському браку.
2.5. Бере участь разом з автором сценарію, кінорежисером-постановником і художником-постановником у роботі над кіносценарієм (творчо-виробничою розробкою літературного сценарію), а також над режисерським сценарієм, виїжджає на вибір місць натурних зйомок.
2.6. Бере участь, у разі потреби, в роботі над літературним сценарієм у частині його втілення в кінематографічних образах, виїжджає на місця подій і можливих зйомок.
2.7. Бере участь у розробці постановницького проекту фільму в частині всіх творчих, організаційних і технічних питань, а також у складанні календарно-постановницького плану і генерального кошторису на постановку фільму по розділах, пов'язаних із зображальним вирішенням.
2.8. Затверджує разом з кінорежисером-постановником і художником-постановником ескізи декорацій, костюмів, макетів, меблів, реквізиту, а також планування та архітектурні і конструкторські розробки декорацій.
2.9. Веде роботу з кінооператором комбінованих зйомок з метою створення єдиного стильового характеру зображального вирішення фільму.
2.10. Бере участь у затвердженні гриму, проводить зйомки кінопроб акторів.
2.11. Здійснює у разі виробничої потреби операторські проби плівки, гриму і костюмів персонажів тощо.
2.12. Встановлює світловий і кольоровий режим картини, складає перелік необхідних для зйомок апаратури, оптики, матеріалів, світлотехнічних пристроїв, бере участь у формуванні операторського складу знімальної групи.
2.13. Приймає спільно з режисером-постановником, художником-постановником готові декорації, меблі, реквізит, бутафорію і костюми.
2.14. Встановлює час зйомок натурних кадрів, визначає спільно з режисером-постановником, художником-постановником і директором знімальної групи місце і розташування декорацій на натурних майданчиках.
2.15. Забезпечує виконання планових завдань і економне витрачання кошторисних асигнувань.
2.16. Бере участь у відборі дублів і обговоренні відзнятого матеріалу.
2.17. Вживає разом з кінорежисером-постановником і директором знімальної групи заходів, що забезпечують відповідність фактично відзнятого метражу тому метражеві, який затверджено у режисерському сценарії.
2.18. Контролює якість виготовлення написів, шторок, затемнень, витиснень, напливів та інших лабораторних робіт.
2.19. Дає вказівки і контролює роботи установників світла цеху обробки плівки по друку позитива (світловий і колірний паспорт).
2.20. Приймає від цеху обробки плівки спільно з відділом технічного контролю еталонну і контрольні копії картини.
2.21. Бере участь у здаванні готової кінокартини технічній комісії кіностудії.
2.22. Забезпечує здавання якісних вихідних матеріалів.
2.23. Здійснює проведення експериментальних робіт в галузі кінозображального мистецтва.
2.24. Пропагує і впроваджує технічні і творчі новації.
2.25. Знає, розуміє і застосовує діючі нормативні документи, що стосуються його діяльності.
2.26. Знає і виконує вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, дотримується норм, методів і прийомів безпечного виконання робіт.
3. Права
3.1. Кінооператор-постановник I категорії має право вживати дії для запобігання та усунення випадків будь-яких порушень або невідповідностей.
3.2. Кінооператор-постановник I категорії має право отримувати всі передбачені законодавством соціальні гарантії.
3.3. Кінооператор-постановник I категорії має право вимагати сприяння у виконанні своїх посадових обов'язків і здійсненні прав.
3.4. Кінооператор-постановник I категорії має право вимагати створення організаційно-технічних умов, необхідних для виконання посадових обов'язків та надання необхідного обладнання та інвентарю.
3.5. Кінооператор-постановник I категорії має право знайомитися з проектами документів, що стосуються його діяльності.
3.6. Кінооператор-постановник I категорії має право запитувати і отримувати документи, матеріали та інформацію, необхідні для виконання своїх посадових обов'язків і розпоряджень керівництва.
3.7. Кінооператор-постановник I категорії має право підвищувати свою професійну кваліфікацію.
3.8. Кінооператор-постановник I категорії має право повідомляти про виявлені в процесі своєї діяльності порушення і невідповідності і вносити пропозиції щодо їх усунення.
3.9. Кінооператор-постановник I категорії має право ознайомлюватися з документами, що визначають права та обов'язки за займаною посадою, критерії оцінки якості виконання посадових обов'язків.
4. Відповідальність
4.1. Кінооператор-постановник I категорії несе відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання покладених цією посадовою інструкцією обов`язків та (або) невикористання наданих прав.
4.2. Кінооператор-постановник I категорії несе відповідальність за недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
4.3. Кінооператор-постановник I категорії несе відповідальність за розголошення інформації про організацію (підприємство/установу), що відноситься до комерційної таємниці.
4.4. Кінооператор-постановник I категорії несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання вимог внутрішніх нормативних документів організації (підприємства/установи) та законних розпоряджень керівництва.
4.5. Кінооператор-постановник I категорії несе відповідальність за правопорушення, скоєні в процесі своєї діяльності, в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
4.6. Кінооператор-постановник I категорії несе відповідальність за завдання матеріального збитку організації (підприємству/установі) в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
4.7. Кінооператор-постановник I категорії несе відповідальність за неправомірне використання наданих службових повноважень, а також використання їх в особистих цілях.