Інструкція для посади "Лікар-стоматолог", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78. Охорона здоров'я. (Із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства охорони здоров'я N 131-О від 18.06.2003 р. N 277 від 25.05.2007 р. N 153 від 21.03.2011 р. N 121 від 14.02.2012 р.)", що затверджен наказом Міністерства охорони здоров'я України 29.03.2002 р. N 117. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України. Статус документа - 'діючий'. | |
Передмова до посадової інструкції
0.1. Документ набирає в чинності з моменту затвердження.
0.2. Розробник документу: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.
0.3. Документ узгоджений: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.
0.4. Періодична перевірка даного документу здійснюється з інтервалом, що не перевищує 3 роки.
1. Загальні положення
1.1. Посада "Лікар-стоматолог" відноситься до категорії "Професіонали".
1.2. Кваліфікаційні вимоги - повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки "Медицина", спеціальністю "Стоматологія". Спеціалізація за фахом "Стоматологія" (інтернатура, курси спеціалізації). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста. Без вимог до стажу роботи.
1.3. Знає та застосовує у діяльності:
- чинне законодавство та нормативні документи, що регламентують діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я;
- основи права в медицині;
- права, обов'язки та відповідальність лікаря-стоматолога;
- організацію стоматологічної допомоги;
- показники роботи лікувально-профілактичної установи, диспансерного нагляду та лікарського контролю;
- сучасну класифікацію захворювань ротової порожнини та щелепно-лицевої ділянки;
- пріоритетні технології, що застосовуються в сучасній стоматологічній практиці;
- клініку, профілактику та діагностику стоматологічних захворювань;
- засоби індивідуального захищу від гострих респіраторних захворювань та особливо небезпечних інфекцій;
- форми і методи санітарної освіти серед населення;
- правила оформлення медичної документації;
- передові інформаційні та Інтернет-технології;
- сучасну наукову літературу та науково-практичну періодику за фахом, методи її аналізу та узагальнення.
1.4. Лікар-стоматолог призначається на посаду та звільняється з посади наказом по організації (підприємству/організації).
1.5. Лікар-стоматолог підпорядковується безпосередньо _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ .
1.6. Лікар-стоматолог керує роботою _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ .
1.7. Лікар-стоматолог під час відсутності, заміщається особою, призначеною в установленому порядку, яка набуває відповідних прав і несе відповідальність за належне виконання покладених на нього обов'язків.
2. Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
2.1. Керується чинним законодавством України про охорону здоров'я та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я, організацію стоматологічної допомоги.
2.2. Застосовує сучасні методи діагностики та лікування захворювань ротової порожнини та щелепно-лицевої ділянки.
2.3. Надає невідкладну стоматологічну допомогу при гострих запальних процесах, травматичних пошкодженнях, кровотечах, а також допомогу при анафілактичному шоці, гострій серцевій та дихальній недостатності, гіпоксії, набряку гортані, при попаданні чужорідних тіл у дихальні шляхи, гіпертонічному синдромі.
2.4. Здійснює нагляд за побічними реакціями/діями лікарських засобів.
2.5. Працює в тісному контакті з суміжними спеціалістами та службами.
2.6. Бере участь у моніторингу здоров'я населення, сприяє поширенню медичних знань серед населення.
2.7. Дотримується принципів медичної деонтології.
2.8. Планує роботу та проводить аналіз її результатів.
2.9. Керує роботою середнього медичного персоналу.
2.10. Веде лікарську документацію.
2.11. Постійно удосконалює свій професійний рівень, оцінити результати обстеження за методикою комп'ютерної томографії.
2.12. Знає, розуміє і застосовує діючі нормативні документи, що стосуються його діяльності.
2.13. Знає і виконує вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, дотримується норм, методів і прийомів безпечного виконання робіт.
3. Права
3.1. Лікар-стоматолог має право вживати дії для запобігання та усунення випадків будь-яких порушень або невідповідностей.
3.2. Лікар-стоматолог має право отримувати всі передбачені законодавством соціальні гарантії.
3.3. Лікар-стоматолог має право вимагати сприяння у виконанні своїх посадових обов'язків і здійсненні прав.
3.4. Лікар-стоматолог має право вимагати створення організаційно-технічних умов, необхідних для виконання посадових обов'язків та надання необхідного обладнання та інвентарю.
3.5. Лікар-стоматолог має право знайомитися з проектами документів, що стосуються його діяльності.
3.6. Лікар-стоматолог має право запитувати і отримувати документи, матеріали та інформацію, необхідні для виконання своїх посадових обов'язків і розпоряджень керівництва.
3.7. Лікар-стоматолог має право підвищувати свою професійну кваліфікацію.
3.8. Лікар-стоматолог має право повідомляти про виявлені в процесі своєї діяльності порушення і невідповідності і вносити пропозиції щодо їх усунення.
3.9. Лікар-стоматолог має право ознайомлюватися з документами, що визначають права та обов'язки за займаною посадою, критерії оцінки якості виконання посадових обов'язків.
4. Відповідальність
4.1. Лікар-стоматолог несе відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання покладених цією посадовою інструкцією обов`язків та (або) невикористання наданих прав.
4.2. Лікар-стоматолог несе відповідальність за недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
4.3. Лікар-стоматолог несе відповідальність за розголошення інформації про організацію (підприємство/установу), що відноситься до комерційної таємниці.
4.4. Лікар-стоматолог несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання вимог внутрішніх нормативних документів організації (підприємства/установи) та законних розпоряджень керівництва.
4.5. Лікар-стоматолог несе відповідальність за правопорушення, скоєні в процесі своєї діяльності, в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
4.6. Лікар-стоматолог несе відповідальність за завдання матеріального збитку організації (підприємству/установі) в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
4.7. Лікар-стоматолог несе відповідальність за неправомірне використання наданих службових повноважень, а також використання їх в особистих цілях.
5. Приклади робіт
5.1. Проводити обстеження стоматологічного хворого, застосовуючи основні та допоміжні методи; проводити диференційну діагностику основних стоматологічних захворювань; діагностувати аномалії розвитку зубів, деформації щелеп та прикусу; діагностувати захворювання слинних залоз; застосовувати різні види знеболювання за показаннями.
5.2. Проводити терапевтичне, ортопедичне, хірургічне лікування і здійснювати при наявності відповідних показань профілактику таких захворювань у дорослих та дітей: некаріозних уражень твердих тканин зуба (шліфування, ремінералізуюча терапія, пломбування з використанням композитних та інших матеріалів); карієсу зубів (ремінералізуюча терапія, закриття фісур, препарування каріозних порожнин, виготовлення та застосування ізолюючих прокладок, тимчасових і постійних пломбуючих матеріалів, шліфування та полірування пломб за показаннями); пульпіту (вітальний та девітальний метод, ампутація та екстирація пульпи, комбінований метод, надання невідкладної допомоги); періодонтиту (механічна, хімічна та медикаментозна обробка кореневих каналів, розширення їх і пломбування, застосування фізіотерапевтичних методів, надання невідкладної допомоги); захворювань пародонту (гінгівіт, пародонтит, пародонтоз, ідіопатичні захворювання, пародонтоми); захворювань слизової оболонки порожнини рота (травматичні ушкодження, інфекційні, інфекційно-алергічні захворювання, ураження слизової оболонки ротової порожнини при інтоксикаціях, гіпо- та авітамінозах, захворюваннях крові, ендокринної, серцево-судинної, нервової систем, шкіри, шлунково-кишкового тракту, колагенозах, дерматозах, передракових захворюваннях); хейлітів, аномалій та захворювань язика; неврогенних захворювань щелепно-лицевої ділянки; провести клінічне обстеження хворого з хірургічними стоматологічними захворюваннями, травмами; провести просте видалення зуба, надати хірургічну допомогу при гострому запальному процесі щелепно-лицевої ділянки, при травмі; визначити показання до госпіталізації.
5.3. Проводити ортопедичне лікування та профілактику таких захворювань: патологічне стирання зубів та його ускладнень, часткова відсутність зубів, повна відсутність зубів, захворювання висково-нижньощелепного суглоба, обумовлені порушеннями в зубощелепній системі.
5.4. Виготовити незнімні та знімні нескладні конструкції зубних протезів (штифтові зуби, коронки, містковидні протези тощо).